Наші проекти

 

Zavitaylo's Organic House  -  це різноманітні майстер-класи, суспільні, просвітницькі, творчі  проекти та акції. Ми шануємо свою землю, традиції і не можемо стояти осторонь там, де можемо щось змінити на краще. Докладаючи зусиль, тішимось результатом, бачимо, як довкола добрих справ починають гуртуватися люди. І їх багато. Ми прагнемо розвитку там, де оселилися, хочемо змін і вони вже почалися!

Долучайтеся до наших проектів. Нам важлива підтримка кожного з вас.   

***

1. «Zavitaylo's ART House » – проект створення платформи для творчого розвитку сільських дітей.

- будівництво дитячого майданчика, розвиваючого творчі здібності малечі;

- творчі заняття, майстер-класи;

- проведення літніх пластунських таборів;

***

2. «Березоворудський музей-заповідник» - проект по збереженню національної архітектурної спадщини села Березова Рудка.

 

Ідеться про збереження вцілілої історико-архітектурної спадщини села. І таких пам’яток у Березовій Рудці більш, ніж достатньо, аби говорити про спеціальний статус цього населеного пункту.

Ми займаємося питанням про присвоєння наявному історико- архітектурному комплексу села Березова Рудка статусу національного музея-заповідника. У краєзнавчому контексті частина полтавців знає про піраміду Закревських, про маєток цих поміщиків, десь краєм вуха, може, чули про старовинний парк. Але то далеко не повний перелік всіх надбань минувшини в цьому селі.

Окрім того, що в Березовій Рудці до наших днів збереглися унікальний палацово-парковий комплекс знаменитого древнього козацько-старшинського роду поміщиків Закревських – їхня літня резиденція, збудована відомим архітектором Євгеном Івановичем Червинським - перлина садово-паркової архітектури XVIII поч. – XIX ст., унікальна піраміда-усипальниця, зведена 1899 року за всіма правилами єгипетських пірамід. Мурований «будинок урядника», зведений у перші десятиріччя ХІХ ст. в стилі раннього класицизму. Будинок земської школи 1915 року будівництва в цегляному стилі – одному із напрямків еклектики, що був популярним із другої половини ХІХ ст., серед малих архітектурних форм – альтанка та огорожа Березоворудського парку, котрий як виявляється – один із найстаріших в Україні. Цей парк - пам’ятка садово-паркового мистецтва, створений Закревськими в 1786 році на базі правічного лісу, має площу 45 га. Він - один із чотирьох на Полтавщині парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Але далеко не всі історичні об’єкти в селі мають охоронний статус.

2015 року, коли ми розпочинали збирати дані, були здивовані тим, що ні в селі, ні в районі немає жодної інформації про статус хоч би тої ж таки піраміди. Більше того, не всі управлінці в районі й до сьогодні розуміють, для чого ми цим займаємось. Маленький приклад, у одному з об’єктів історичної архітектури, а саме в колишньому будинку земської школи, якому понад сто років, на сьогодні розміщується березоворудська сільрада. І от цю споруду хоч завтра вони мають повне право обшити пінопластом, заради економії тепла, залити бетоном, замінити вікна на пластикові, встелити ламінатом і навіть демонтувати її, а все тому, що ця будівля досі не має жодного охоронного статусу. Інформацію про неї нам допомогли знайти в Звіді пам’яток історії та культури України - енциклопедичному виданні, де зібрано статті про основні пам'ятки археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва.Те ж саме стосується й альтанки, огорожі парку, «будинку урядника», що не мають охоронних номерів як пам’ятки. І це диво, що всі ці об’єкти дожили до наших днів. На районному рівні ми порушили питання про створення національного музею- заповідника на базі історико-архітектурного комплексу в Березовій Рудці, бо відтак буде пряма державна відповідальність за цю спадщину, іменем Закону України ніхто не матиме права надщербити навіть цеглини жодної з тих споруд.

Спеціальний статус матиме не село загалом, а лише його історичні об’єкти. Відтак місцеві жителі матимуть повне право вести ту господарську діяльність, якою займаються й сьогодні.
Упорядкувати документально та об’єднати наявну історію села в заповідник важливо з багатьох причин не лише самому селу, району й області, це потрібно Україні вцілому, нам усім як мінімум з іміджевого боку, йдеться про національну спадщину, розвиток туристичної галузі, в рамках реформи децентралізації говоримо про наповнення місцевого бюджету, про розвиток комунікацій, сільської інфраструктури, про потенційних інвесторів, про робочі місця.
За два роки роботи над проектом свою підтримку нам офіційно висловили численні громадські та державні організації серед яких зокрема: Обласна та національна спілки краєзнавців, Центр пам’ятткознавства Національної Академіії Наук України, Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Полтавській області та інші установи, окремі імениті особистості - науковці, історики, музеєзнавці, етнографи та широка громадськість. У листі від 1 квітня 2016 року начальник Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації Генадій Фасій висловлює вдячність за проявлену ініціативу зі збереження культурної спадщини Полтавщини та пише, що не має заперечень стосовно створення музею – заповідника на території палацово- паркового комплексу за умови дотримання вимог чинного законодавства України.
Чекаємо на рішення районної сесії…

 

Zavitaylo's Organic House
зелена садиба творчого простору
с. Березова Рудка
Пирятинський район Полтавська область

+38050-220-16-40
+38066-67-39-033
+38067-60-73-924
zavitaylo@gmail.com

ВГОРУ