Історія

 

Вітаємо! Ви потрапили до унікального українського  села.

Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень Березова Рудка занесена до Переліку найважливіших історичних сіл України та їхніх пам’яток.

Офіційно наше село засноване 300 років тому гетьманом Іваном Скоропадським. Однак археологами доведено, що жили тут задовго до козацьких часів. Поблизу села розташовані давньоруські кургани  Х-ХІІ ст.  До 60-их років їх налічувалося 32, частина була розорана під час будівництва доріг, а частина вціліла.

Тож маєте нагоду помилуватися неораним степом часів Київської Русі!

А в проймі річки Перевід ІІІ-ІІ ст. до н.е. виявлено поселення бронзової епохи. Проте за археологічними знахідками підтверджений факт, що на цих землях жили ще й за часів неоліту. Обстеження пагорбів та поля поблизу водосховища дає підставу твердити, що в ІІ – Vст на берегах річки було поселення Черняхівської культури – ранні слов’яни – анти. Досі знаходимо уламки черепків на березі озера.

Із 1752 року було родовим помістям Закревських. Березову Рудку часто називають столицею Шевченкового серця. Тарас Григорович (лише за офіційними даними) гостював тут аж п’ять разів (1843-1846рр).

Саме в Березовій Рудці Шевченко написав один із кращих жіночих портретів за все своє творче життя – саме таким мистецтвознавці вважають портрет Ганни Закревської – жінки, в яку був закоханий Кобзар.

У селі збереглися десятки легенд про стосунки Тараса та Ганни, «Шевченків остів кохання», «саджалка», де за переказами старожилів полюбляв купатися Тарас Григорович.  Окрім того, що в Березовій Рудці до наших днів збереглися унікальний палацово-парковий комплекс знаменитого древнього  козацько-старшинського роду поміщиків Закревських – їхня літня резиденція, збудована відомим архітектором Євгеном Івановичем Червинським - перлина садово-паркової архітектури XVIII поч. – XIX ст., унікальна піраміда-усипальниця, зведена 1899 року за всіма правилами єгипетських пірамід. Мурований «будинок урядника», зведений у перші десятиріччя ХІХ ст. в стилі раннього класицизму. Будинок земської школи 1915 року будівництва в цегляному стилі – одному із напрямків еклектики, що був популярним із другої  половини ХІХ ст., серед малих архітектурних форм – альтанка та огорожа Березоворудського парку.

Місцевий парк котрий – один із найстаріших в Україні.

Цей парк - пам’ятка садово-паркового мистецтва, створений Закревськими в 1786 році на базі правічного лісу, має площу 45 га. Він - один із чотирьох на Полтавщині парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Село зберегло фольклор, воно красиве, багате історією, ресурсами, таємниче, справжнє.

Таємнича місцина зі священною криницею неподалік курганів

Літній вечір на озері

Шевченкова світлиця Березоворудського краєзнавчого музею

Zavitaylo's Organic House
зелена садиба творчого простору
с. Березова Рудка
Пирятинський район Полтавська область

+38050-220-16-40
+38066-67-39-033
+38067-60-73-924
zavitaylo@gmail.com

ВГОРУ